Blog Webmastera

Wszystko o tworzeniu stron internetowych i tematach pokrewnych

platnosc-za-utrzymanie-strony-internetowej

Ile kosztuje utrzymanie strony internetowej?

Jeśli chodzi o utrzymanie strony internetowej należy wliczyć w koszty wiele elementów takich jak: koszt serwera, domeny, w częstych przypadkach nadzór osoby która dba o rozwój witryny. W dzisiejszym artykule opiszę każdy z tych czynników oraz na co trzeba w szczególności uważać zakładając stronę internetową.

1. Hosting

Wiele osób na początku swojej drogi związanej z tworzeniem stron internetowych staje przed dylematem, jaki wybrać hosting? Jest to bardzo ważny wybór, gdyż tak na prawdę hosting to dom dla naszej strony internetowej. Tutaj przechowujesz zawartość i wszystkie ważne pliki własnej strony internetowej. Wybór najlepszego hostingu może poprawić wyniki SEO (pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach google). Maksymalizacja zasięgu strony w internecie to klucz do lepszej sprzedaży produktów w sklepie, bądź usług danej firmy. Hosting w zależności od hostingodawcy kosztuję w granicach 60-300 zł rocznie, wszystko zależne od parametrów serwera. Za utrzymanie naszego serwera czyli hostingu zazwyczaj w pierwszym roku płacimy taniej niż za jego przedłużenie. I tu pojawia się ważna wskazówka – należy wystrzegać się tanich hostingów w pierwszym roku, ponieważ cena za ich odnowienie prawdopodobnie będzie dużo wyższa.

Ranking cen hostingów w najtańszej opcji


Cena-hostingow-2020

2. Domena

Domena to unikalna nazwa w internecie, czyli najprościej mówiąc – adres Twojej strony internetowej, którą wpisujesz do przeglądarki. Przykładem domeny jest  damianmigala.pl. W Polsce najczęściej możemy zauważyć domeny z końcówką .pl. W zależności od naszych potrzeb możemy dostosować końcówkę .com, .eu, .com.pl czy inne niestandardowe domeny.

Domena za 0 złotych

Są różne serwisy oferujące bardzo tanie domeny. Możemy ją kupić nawet za 0 zł w pierwszym roku, ale niestety, tak jak w przypadku hostingów, jej przedłużenie na kolejne lata będzie wiązało się  prawdopodobnie z większym kosztem.

Ranking cen najpopularniejszych polskich domen


ceny-domen-2020

3. Nadzór osoby nad stroną internetową

Koszt serwera i domeny to jedna sprawa, niektóre strony internetowe potrzebują monitoringu, aktualizowanie wtyczek, czy chociażby robienie back-upów i raportów analizujących statystyki na stronie. Niektórzy nie mają tyle czasu aby spędzać godziny i dopisywać treści na stronie, dlatego często stosuje się miesięczny abonament. W tym przypadku jest to podejście indywidualne jeśli chodzi o aspekt finansowy.

Podsumowanie:

Jeżeli masz w planach założenie strony internetowej, to potrzebujesz domeny i serwer. Są to koszty stałe, które ponosisz co roku. Koszt utrzymania serwera i domeny to ok. 60-100 zł za pierwszy rok i ok. 100-300 zł brutto za każdy kolejny, w zależności od wybranego serwisu, za wyjątkiem home.pl, który ma strasznie wygórowane ceny serwerów.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Zobacz również

damianmigala.pl-zdjecie-profilowe

Cześć, nazywam się Damian Migała. Zajmuję się tworzeniem stron oraz sklepów internetowych. Uwielbiam wizualizować pomysły i wprowadzać je w życie na stronie internetowej

Damian Migała

Sugerowane
pl_PLPolish